people-analytics

İK Analitikleri

İK analitiği İK metriği değildir. İK analitiği veri ile ilişkilendirilmiş insan kaynağı yönetimidir. İK Analitiği, insan kaynakları ile başlar ama tüm iş süreçlerini kapsar.

İş gücünüzün performansını arttıran unsurları nasıl tespit ediyor, etkilerini nasıl ölçüyorsunuz? Bazı yöneticilerin neden iyi, bazılarının neden kötü performans gösterdiğini tespit edebiliyor musunuz?

Hangi bölümden mezun olan adayların nasıl performans göstereceğini öngörebiliyor musunuz? İşten ayrılanlar ve yöneticilerinin profilleri hakkında veriye sahip misiniz? “Elde tutma” modeliniz içinde ne kadar veriye sahipsiniz?

Genelde bu soruların yanıtı “hayır” ya da “hiç”tir. İşe alımdan emekli olmaya kadar iş gücü  yönetiminin kararları çoğunlukla şirket inanç sistemleri ya da kişisel tecrübeyle alınır.

İK Analitiği, insan kaynakları ile başlar ama tüm iş süreçlerini kapsar.

doğru sorular, doğru senaryolar

Doğru soruları sormak İK analitiğinin temel taşıdır:

  • Önleyici İK analitikleri  – gelecekte neler olabilir, bunlardan nasıl kaçınabiliriz?
  • Çalışanları elde tutma – şirketinizde hangi öğeler bağlılığı arttırıyor, her birinin etkisi ne kadar?
  • Müşterileri elde tutma – çalışanlarınızın hangi özellikleri yüksek müşteri bağlılığı sağlıyor ve bunları nasıl arttırabilirsiniz?
  • Liderlik – şirketinizde en başarılı liderlerin karakteristik özellikleri nelerdir, diğer liderleri bu konularda nasıl geliştirebilirsiniz?
  • Aday yönetimi – adaylar istediğiniz niteliklerde mi; işe alım sürecinin çeşitli adımlarında deneyimleri nasıl; kurum kültürünüze uygunlar mı, kurum ihtiyaçlarınızlara gerçekten örtüşüyorlar mı

çalışan / müşteri bağlılığı

  • Yüksek performanslı çalışanların ayrılma oranı
  • Müşteri memnuniyet oranı
size nasıl yardımcı olabiliriz?

0216 606 1520 ya da info @ realta.com.tr adresinden bize ulaşabilirsiniz.

İK analitikleri çözümlerimiz için